Solná jeskyně

Pravidelná návštěva solné jeskyně má blahodárné účinky na zdraví dětí. Minerální látky obsažené v solích Mrtvého moře velmi příznivě ovlivňují činnost a zdraví lidského organizmu.

Solná jeskyně u dětí pomáhá léčit:

• Horní a dolní cesty dýchací – astma, záněty dutin, chronické bronchitidy, respirační alergie (terapie podporuje činnost řasinkového epitelu dýchacích cest, pomáhá rozpouštět hleny, ulehčuje vykašlávání)

• Kožní onemocnění - kožní alergie, dermatitidy dětí (mikrofilm soli usazený na kůži zvyšuje její prokrvení, hydrataci a zvláčňuje ji,  tím se obnovuje její přirozená pružnost, odolnost a obranyschopnost

• Poruchy imunity

• Posiluje obranyschopnost organizmu

Minerály a stopové prvky pro zdraví

• Jód vyrovnává hladinu jodu v organismu, zabezpečuje normální funkci štítné žlázy, která má nezbytný význam při látkovém metabolismu. Kontroluje psychický a fyzický rozvoj. Reguluje cirkulaci krve a posiluje svalstvo.

• Vápník má protialergické účinky, posiluje obranyschopnost organismu, zpevňuje kosti, zvyšuje srážlivost krve a snižuje krevní tlak.

• Draslík snižuje krevní tlak, předchází srdečním chorobám, prokrvuje kůži, pomáhá vylučovat toxické látky z těla.

• Sodík napomáhá při látkové výměně např. reguluje příjem cukru a aminokyselin.

• Hořčík působí proti astmatu, odbourává stavy po dlouhodobém vyčerpání, chrání před srdečními chorobami, zpomaluje stárnutí a regeneruje organizmus.

• Železo zvyšuje nízkou hladinu hemoglobinu (červených krvinek) a snižuje riziko infekce.

• Brom blahodárně působí na nervový systém a snižuje krevní tlak, pomáhá hojit kožní nemoci včetně lupénky.

• Selen zpomaluje stárnutí kůže, působí proti vzniku zhoubných nádorů a napomáhá překonat virová onemocnění.

• Zinek působí jako prevence proti akné, podporuje obnovu buněk.

Pobyt v solné jeskyni je prospěšný pro zdraví dětí a léčebné a preventivní účinky na dětský organismus lze úspěšně zvyšovat:

• Pohybovou aktivitou – při pohybu se zvyšuje tepová a dechová frekvence, takže dochází ke vdechování většího objemu vzduchu, a to nasyceného mikročásticemi soli, užitečnými ionty, minerály a stopovými prvky. Při cvičení se účinky zvyšují až o 50%.

Během pobytu dětí v solné jeskyni jsou pro děti připraveny jednoduché pohybové aktivity, nejrůznější dechová cvičení, hry, zpívánky, což prospívá průduškám a působí jako prevence proti nachlazení.

Děti navštěvují solnou jeskyni v délce 45 minut relaxačního sezení. Četnost návštěvy se odvíjí od zájmu a požadavku rodičů.

K náštěvě solné jeskyně využíváme solnou jeskyni v bezprostřední blízkosti mateřské školy.