Saunování

Saunování je nejlepší formou zvyšování dětské imunity. Děti, které se pravidelně saunují, jsou méně často postiženy infekcemi horních cest dýchacích, a pokud už onemocní, průběh nemoci je lehčí a nevznikají další komplikace.

Vlivem každého regulérního turnusu dochází u dětí bezprostředně, stejně jako u dospělých, k účinku protistresových hormonů, k vylučování nadbytečné kuchyňské soli a také k přeladění vegetativní nervové soustavy důležité pro zkvalitnění různých životních funkcí (chuti k jídlu, kvalitního spánku, úpravy funkčních změn činnosti srdce a cév).

Účinek saunování na jednotlivé orgány

Dýchací systém - zejména u větších dětí dochází k prohloubení dýchání, protože rozpuštěním a odstraněním vazkého hlenu dochází k uvolnění dolních cest dýchacích

Vegetativní systém - dochází k nastolení rovnováhy obou složek neuroveretativního systému, takže po saunování jsou děti zklidněny, v dobré pohodě, mají chuť k jídlu a dobře spí.

Hladina imunitních protilátek - vlivem tepla dojde při každém saunování k bezprostředním změnám v počtech specifických buněk, které jsou jednak schopny pohlcovat choroboplodné mikroby i viry, jednak vyvolat tvorbu ochranných protilátek přímo na sliznici dýchacích cest a zvýšit celkovou hladinu imunitních globulinů, které až na dobu šesti dnů udržují dostatečnou výši hladiny a tedy i schopnost dětského organismu ochránit se vůči infekcím. Dalším projevem ovlivnění obranných reakcí je pokles druhu krvinek, které jsou průvodním jevem zánětu a alergie.

3 důležitá pravidla pro saunování dětí

Při saunování s dětmi je potřeba dodržovat několik základních pravidel, abychom se vyvarovali nechtěných infekcí nebo přehřátí organismu dítěte.

• Nejdůležitějšími faktory jsou teplota a čistota sauny. Teplota sauny by měla pro děti být o 10 °C nižší než pro dospělé, tedy zhruba 70 – 85 °C.
  • Co se týká ochlazování, měla by teplota zhruba odpovídat zevním klimatickým podmínkám. Za velmi nepříznivého venkovního počasí se děti neochlazují - doporučuji se pobyt v brouzdališti a na čerstvém vzduchu.
  • Důležitá je také délka saunování - u dětí v předškolním věku by doba prohřívání neměla přesáhnout 5 – 8 minut.